Zrozumieć opiekę ginekologiczną

Ginekologia lub medycyna ogólna to specjalizacja medyczna zajmująca się zdrowiem reprodukcyjnym ciała kobiety.

Poza medycyną spoza słowa ginekologia oznacza „naukę kobiecą”. Jej bardziej popularnym odpowiednikiem jest onkologia, która zajmuje się wyłącznie zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. Kobiety mają również wiele różnych zaburzeń ginekologicznych, które mogą obejmować choroby zapalne miednicy mniejszej, endometriozę, mięśniaki macicy, zaburzenia endokrynologiczne i bezpłodność. Jednak w wielu przypadkach lekarze polegają na odwiecznej metodzie diagnostycznej zwanej cytologią.

Wymaz Pap zwykle polega na pobraniu próbki płynu z szyjki macicy i włożeniu jej do cienkiego kawałka szkła. Próbka jest następnie badana przez lekarza, który sprawdza nieprawidłowe komórki i wzrost tkanek. Zwykle wymaz Pap należy wykonywać co najmniej raz na dwa lata, a im wcześniej zostanie wykonany, tym większe szanse na wczesne wykrycie nieprawidłowości. W przypadku wczesnego wykrycia leczenie jest możliwe; w przeciwnym razie może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie miednicy lub rak.

Wiele kobiet, które często otrzymują wymaz cytologiczny, jest zaskoczonych, że ich wiek nie stanowi problemu, jeśli chodzi o badanie na raka lub zapalenie miednicy mniejszej. Mężczyźni i kobiety poddawani regularnym kontrolom zwykle zauważają, że ich układ odpornościowy jest ogólnie bardziej czujny i skuteczny. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że organizm zbudował mechanizmy obronne przed powszechnymi dolegliwościami, takimi jak grypa lub przeziębienie. Ten sam efekt widać, gdy dochodzi do złapania choroby we wczesnym stadium.

W przypadku zaburzeń ginekologicznych lekarze mogą przepisać terapię hormonalną, aby kontrolować objawy i zapobiegać postępowi choroby. Oprócz tego dostępnych jest również wiele opcji chirurgicznych, które pozwalają poradzić sobie z poważnymi problemami ginekologicznymi. Najczęstszą operacją wykonywaną na narządach rodnych kobiet jest histerektomia lub usunięcie macicy.

Jednak kobieta poddawana histerektomii nie będzie wolna od historii swojej rodziny lub stylu życia, które spowodowały jej poważne problemy ginekologiczne. Faktem jest, że ginekolodzy nie są w stanie wyleczyć stanu zdrowia każdej kobiety. Mogą jednak udzielić niezbędnych informacji i wskazówek, aby poprawić jakość życia kobiet.

Kobiety mogą cierpieć na szereg komplikacji związanych z ich problemami ginekologicznymi.

Obejmują one ciążę pozamaciczną, endometriozę, cysty, bezpłodność, https://ginekolog-warszawa.pro/ginekolog-endokrynolog/ jajniki, stany zapalne miednicy mniejszej, rak szyjki macicy, stany zapalne miednicy mniejszej, guzy macicy, a nawet guzy macicy. W niektórych przypadkach pacjenci przechodzą operację i leczenie hormonalne. W innych chirurgia i terapia hormonalna łączą się w celu leczenia problemu.

U kobiet można również bez wyraźnego powodu zdiagnozować niektóre rodzaje schorzeń ginekologicznych. Na przykład lekarz może zbadać krwawienie z pochwy podczas ciąży. Czasami kobiety odczuwają niewyjaśniony ból podczas oddawania moczu lub plamienia.

W związku z tym kobietom w ciąży zaleca się monitorowanie ich stanu i podjęcie środków ostrożności, jeśli nie zaczną odczuwać żadnej ulgi. Najlepszym sposobem uniknięcia komplikacji jest poproszenie o regularne testy na infekcje. Po porodzie zwykle zaleca się kontrolę. W ten sposób możesz wykrywać i leczyć wszelkie problemy, gdy zaczną się rozwijać.

Powinieneś również upewnić się, że regularnie przeprowadzasz badania ginekologiczne. Najczęściej wykonywanym badaniem ginekologicznym kobiet jest samobadanie. Jeśli podczas oddawania moczu odczuwasz ból, poszukaj krwi w moczu. Dzieje się tak, ponieważ jeśli zawiera bakterie, twoja infekcja może być poważna.

Jeśli nie jesteś w ciąży, nie pomijaj rutynowych badań kontrolnych, aby zachować zdrowie. Utrzymanie odpowiedniego zdrowia jest również ważne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji lub rozwoju poważnych chorób.

Ginekolodzy zalecają, aby kobiety zawsze wiedziały, jakie leki i / lub zabiegi chirurgiczne mogą regularnie przyjmować. Nawet jeśli podejmują nieinwazyjną procedurę, powinni być świadomi wszelkich innych leków i metod leczenia, których mogą używać. Ma to na celu uniknięcie komplikacji, które mogą się pojawić.

Najskuteczniejszą formą opieki ginekologicznej jest profilaktyka. W przypadku powikłań ginekologicznych można je łatwo kontrolować, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularne badanie może pomóc zidentyfikować potencjalny problem, zanim wymknie się on spod kontroli. W nagłych przypadkach niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *