Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała bądź jego ustalonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie te badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na właściwą diagnozę a później odpowiednie terapie.
Potężnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie dokładnych obrazów z racji chociażby podania kontrastów i przglądania organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego poszczególne części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu zmian rakowych, guzów ale również analizie dużych obrażeń, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma również wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś czeka się nader długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Jest opcja wykonania MRI prywatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Wskazania do MRI

Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie warto przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

Podczas badania chory zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które na drodze znajdują na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę daje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może zagrożenie dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *