Węgiel kamienny co to takiego ?

Węgiel kamienny co to takiego ?

Węgiel kamienny to skała osadowa, która powstała w karbonie, w erze paleozoicznej ze reliktów roślin. te obumarłe rośliny przebywały warunkach beztlenowych i uległy uwęgleniu. Na terenie naszego kraju węgiel kamienny jest wydobywany w Zagłębiu Lubelskim, Zagłębiu Górnośląskim i Rybnickim Zagłębiu Węglowym.

Pomimo,że Polska to kraj bogaty w czarne złoto o dużych złożach czarnego złota, to jest węgiel u nas dosyć znacznie wykorzystywany.
Część wykopanego węgla kamiennego przewozimy na zachód Europy.
Na terenie naszego kraju znajduje się około 60 mld ton węgla, co stanowi 4% światowej rezerwy. Plasujemy się w globalnej czołówce państw wydobywających czarne złoto. Tymczasem nasze zapasy nie wystarczą na długo. Fachowcy prorokują, iż czarne złoto w Polsce skończy się za 30 albo 40 lat. Z tym wiąże się zjawisko, że u początków lat 90-tych sfinalizowano plan przebudowy kopalń węgla kamiennego. W rezultacie tej restrukturyzacji zminimalizowano eksploatację zapasów węgla, m.in. poprzezredukcję granicznego pułapuwydobywania surowca.
Należy sobie także uświadomić, że rodzimy węgiel nie jest najłatwiejszy i najtańszy w pozyskiwaniu. Zawiera on wielkie porcji siarki, a do tego mieści się na stosunkowo sporych głębokościach Warto dodać, że na obszarze Australii 65 % wydobywanego węgla pochodzi z kopalni odkrywkowych.
Na przestrzeniminionych kilkudziesięciu lat wydobywanie węgla kamiennego w naszym kraju zmniejszyło się z powoduzamykania nieopłacalnych kopalń. Przyczyny likwidacji kopalń miały charakter polityczno-populistyczny ,ale także rozpoczęto wprowadzać technologie ograniczające zużycie energii i surowców

Dodaj komentarz