Węgiel brunatny

Węgiel brunatny

Węgiel brunatny to skała osadowa, która powstała w trzeciorzędzie w kenozoiku ze szczątków roślin obumarłych, które nie miały dostępu do powietrza. Na Ziemi zalegają także zasoby węgla brunatnego z wieku jurajskiego oraz karbonu. Na terenie Polski węgiel brunatny wydobywany jest na obszarze Zagłębia Konińskiego i na obszarze Zagłębia Bełchatowskiego.
O węglu brunatnym jest ostatnio bardzo głośno. Jest tańszy niżwęgiel kamienny. Niestety węgiel brunatny wydobywa się metodą odkrywkową, która wpływa na degradację środowiska naturalnego. Węgiel brunatny jest wydobywany dzięki niskiej gęstości warstwy osadów.
Odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego skutkuje zagrożeniem dla środowiska. W znacznej mierze powoduje degradację pokrywy glebowej, obniżenie stanu wód podziemnych i wzrost zapylenia powietrza.
Elektrownie sąsiadują z kopalniami nie bez przyczyny. Nadrzędnym powodem tej sąsiadującej pozycji jest to ażeby, umożliwić sprawniejszy pobór wody. Ze względu na małą kaloryczność i dużą zawartość wody w węglu brunatnym, nie za bardzo nadaje się do przenoszenia z miejsca na miejsce i jest użytkowany w umiejscowionych w sąsiedztwie elektrowniach.
Zatem jeśli chcemy zakupić węgiel brunatny to najodpowiedniej dokonać tego w podczas sezonu grzewczego wtedy kiedy palimy i wtedy dojdzie on natychmiast do pieca. Jeżeli węgiel brunatny będzie składowany na dworze czy też w piwnicy wysuszy się więc straci na wadze. Węgiel brunatny z dostawą do domu możecie Państwo u nas zamówić składając zamówienie telefoniczne z 1-2 dniowym wyprzedzeniem..

Dodaj komentarz