Stal – podstawa budownictwa

Stal – podstawa budownictwa

Niewiele jest takich materiałów, które w budownictwie są w zasadzie nie do zastąpienia. Jednym z nich jest niewątpliwie stal. To z niej powstaje zdecydowana większość dźwigarów, przęseł, rusztowań. Wszak budownictwo to nie tylko same gotowe już budowle, ale również proces ich powstawania – a ten byłby wielokrotnie utrudniony bez stali.

Choć istnieje dziś wiele materiałów o podobnych, lub lepszych właściwościach od stali, tak żaden nie może stawać w szranki jeśli chodzi o uniwersalność. Elementy wykonane ze stali posiadają najlepiej dobrany współczynnik ciężaru do wytrzymałości, oraz obu tych czynników do całościowej ceny materiału i obróbki. Pomimo wymyślania coraz to nowych syntentycznych i metalowych zamienników, konstrukcje stalowe Kraków będą z nami jeszcze kolejne setki lat jako podstawowy budulec.

Pomimo tych wszystkich zalet i konieczności użytkowania, stal nie jest obecnie na światowym i europejskim rynku budulcem pierwszego wyboru. W wielu konstrukcjach projektanci i developerzy decydują się na wykorzystanie żelbetu, lub też coraz popularniejszego betonu sprężonego. Skąd taka sytuacja? Otóż nie wszystkie wznoszone budowle są na tyle skomplikowane, aby była konieczność wspierania się stalą jako podstawą konstrukcyjną. Tam gdzie wystarczy żelbet, tam z pewnością się on pojawi. Doskonałym przykładem jest budowa mostów. W samej Polsce w przeciągu zaledwie dwóch lat liczba mostów o konstrukcji stalowej spadła o 5%.

Jednak tam gdzie wszystkie inne metody zawodzą – wkraczają konstrukcje stalowe. Największe i najbardziej zadziwiające budowle świata, które mają czarować i przykuwać oko, są konstruowane na bazie stali. Tam gdzie trzeba zarówno podstawowych cech jak wytrzymałość, czy waga, jak i widowiskowości, przełamywania barier – tam w pełnej krasie powraca stal. Także z jednej strony budowa hal magazynów, a z drugiej największe drapacze chmur, najdłuższe mosty, największe centrale i terminale lotnisk – tam też rządzi i dominuje stal.

Dodaj komentarz