
Przywracanie danych z macierzy RAID Informacje na temat odzyskiwania danych z systemu Raid

Przywracanie danych z macierzy RAID Jaka jest różnica między odzyskiwaniem plików i odzyskiwaniem RAID? Cóż, jak wszyscy wiemy, że podstawowe urządzenie pamięci masowej uległo awarii. I najczęstsze pytanie brzmi: „Jak odzyskać dane z uszkodzonego systemu?”. Programy do odzyskiwania plików dążą do odzyskiwanie danych RAID ze zniszczonych lub uszkodzonych partycji FS i stąd wynikiem odzyskiwania plików są całe foldery i pliki. Głównym celem odzyskiwania RAID jest zlokalizowanie utraconych ustawień konfiguracji RAID. Tak więc, w celu znalezienia takich danych konfiguracyjnych, ważne jest, aby zrozumieć różnice między tymi dwoma.
Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID było skuteczne?
Istnieją dwa różne typy sieci SAN (storage area network), które często są ze sobą mylone, tj. Przywracanie danych z macierzy RAID Primaryraid-D i Raid-Z. Aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma rodzajami odzyskiwania danych, należy wiedzieć, na czym one właściwie polegają. W porównaniu do primaryraid-D, Raid-Z ma kilka zalet. Na przykład, jeśli secondaryraid-D ulegnie awarii, cały system nie ucierpi, jeśli urządzenie raid jest używane, podczas gdy w przypadku awarii primaryraid-D, wszystkie dyski i partycje będą narażone na pewne uszkodzenia.
Bezpieczne przywracanie danych z macierzy RAID 0+1
Aby uzyskać lepszy wgląd w różnicę między tymi dwoma typami odzyskiwania danych, spójrzmy na ich proces roboczy. Odzyskiwanie plików może być wykonane tylko wtedy, gdy podstawowa partycja jest nadal działa. Jeśli nie powiodło się podstawowej partycji, cały system nie zostanie naruszony, jeśli używasz dowolnego typu systemu raid, z wyjątkiem tego, który pozostał aktywny. Dlatego też, jeśli napotkasz taką sytuację, upewnij się, że przeczytałeś instrukcje uważnie i spróbuj odzyskać tylko te pliki, które pozostały aktywne. W przeciwnym razie, wszystkie dane mogą iść na marne i nikt nie będzie w stanie odzyskać swoje utracone dane.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 firma godna polecenia.
Kolejną i ważniejszą cechą odzyskiwania danych z dysków raid jest to, że musisz się upewnić, że wszystkie dyski twarde działają prawidłowo. Nie ma sensu tworzyć kolejnej kopii danych na inny dysk. To po prostu nie ma sensu. Ponadto dane logiczne, które znajdują się na tych dyskach twardych, mogą również ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną nadpisane danymi znajdującymi się na innym dysku.
Jeśli wszystkie dane znajdują się bezpiecznie na woluminie raid, możesz teraz przejść do trybu bezpiecznego woluminu Raid-Z. Aby to zrobić, otwórz System Configuration Utility (Narzędzie konfiguracji systemu). Kliknij na Storage and Maintenance. Tam powinieneś znaleźć zakładkę Pamięć masowa. W sekcji Pamięć masowa i konserwacja wybierz przycisk oznaczony jako Tryb bezpieczny woluminu RaidZ. Gdy to zrobisz, system operacyjny przełączy się na wolumen RaidZ i będziesz mógł zobaczyć nowy wolumen na pasku stanu.
Jest to pierwsza część procesu odzyskiwania danych z magazynu RaidZ. Jeśli istnieje wiele dysków, które muszą zostać zastąpione, należy wybrać wszystkie dyski i wybrać dysk fizyczny z Narzędzia konfiguracji systemu. Po wybraniu tego dysku fizycznego zastąpi on istniejący wolumin logiczny. Możesz zobaczyć różnicę na pasku stanu. Jeśli wszystkie dane są bezpiecznie na miejscu, a następnie można przestać przywracania danych na innych dyskach.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 co trzeba wiedzieć.
Jeśli pasek stanu wskazuje, że wszystkie dane są na swoim miejscu, należy rozważyć sformatowanie woluminów raid. Formatując partycję raid, sprawisz, że będzie ona fizycznie niedostępna. Komputer będzie myślał, że cały dysk twardy jest dostępny, podczas gdy w rzeczywistości jest tylko jego część, która działa. Dopiero po rozwiązaniu tego problemu pozostałe urządzenia magazynujące dane w macierzy zaczną znowu normalnie pracować.
Istnieją dwa najczęstsze powody, dla których komputer może ulec awarii, takiej jak utrata danych. Pierwszy z nich jest spowodowany awarią głowicy lub awarią odczytu/zapisu w samym urządzeniu raid. Taki problem występuje rzadko i jest znanym punktem awarii w urządzeniu theraid Zetaclear. Drugi punkt awarii występuje, gdy jeden z komputerów w macierzy zaczyna sprawiać problemy. W takim przypadku należy rozważyć wszystkie możliwe rozwiązania, takie jak infekcja wirusem, błędy ludzkie lub awaria sprzętu.