Pejzaże to nic innego jak rysunki krajobrazowe

Pejzaże to nic innego jak rysunki krajobrazowe

czyli obrazy naśladujące widok, przyrodę lub miasto. Takie obrazy wolno malować różnymi technikami malarskimi np. akwarelą.
Pejzaże można podzielić ze względu na 2 kryteria. Ze względu na zależność od opisanej na obrazie rzeczywistości rozróżnia się pejzaże topograficzne odzwierciedlające wybrany akcent i pejzaże fantastyczne – odzwierciedlają wyobraźnię artysty malarza. Przez wzgląd na to co jest motywem obrazu pejzaże można podzielić na weduty inaczej obrazy nowoczesne prezentujące gród, mariny czyli obrazy nowoczesne z krajobrazem nadmorskim a także pejzaże ze sztafażem bądź obrazy nowoczesne na których poza pejzażem jest także postać ludzka względnie zwierzę.
Pejzaże malowane były już w starożytności, jednak wtenczas tego wariantu obrazy były wyłącznie tłem dla zdarzeń mitologicznych. Widok jako samodzielny dzieło malarskie dekoracyjny w malarstwie ściennym po raz pierwszy pojawiła się w czasie hellenizmu. Niemniej jednak tak właściwie pejzaż jako osobny obraz pojawił się w erze renesansu. Rozkwit malarstwa pejzaży przypada na XVII w.
W zależności od regionu panowała moda na rozlicznego rodzaju pejzaże. Właściwie w każdym z nurtów w sztuce odkryć można obrazy pejzaże, bez względu na to czy będą to obrazy impresjonistyczne, surrealistyczne bądź ekspresjonistyczne.
W sztuce współczesnej pejzaże nadzwyczaj cyklicznie są to obrazy nowoczesne które zdobią ściany niejednego spośród domów. Obecnie w wielu galeriach sztuki np. Warsztaty Wyobraźni nabyć można autorskie obrazy dzisiejszych malarzy.

Dodaj komentarz