Papier w druku

Papier w druku

Każda osoba drukująca dokumenty w domowym zaciszu, ogranicza się zazwyczaj do ogólnodostępnego papieru ksero. Te szeroko występujące w popularnych marketach z reguły niczym nie różnią się między sobą i oferują bardzo zbliżone lub niemal identyczne właściwości w postaci niskiej gramatury i są tak zwanymi papierami offsetowymi. Niewiele osób zdaje sobie w ogóle sprawę z istnienia różnej gramatury papierów, jego podziału na klasy czy strukturę.

Papiery poza różnymi formatami, co jest cechą znaną niemalże wszystkim, dzielimy również pod względem jakości. Jakość definiuje się głównie poprzez klasę i gramaturę. Podział klas papieru to : I i II służące do sporządzania ważnych dokumentów oraz banknotów, III służący do wieloletniego posługiwania się nim, IV wykorzystywany do druków specjalnych, V i VI o dużej wytrzymałości i wieloletniej trwałości, VII o jakości gazetowej. Ze względu na gramaturę, papier dzielimy na bibułkę (do 25g/m2), papier właściwy (25-160g/m2), karton (160-315g/m2) i tekturę (od 315g/m2). Papier właściwy to ten, który używany jest najczęściej zarówno przy produkcji zeszytów, druku książek czy materiałów reklamowych. Odpowiedni dobór tego surowca ma ogromny wpływ na odbiór prezentowanego materiału. Dobrej renomy agencja reklamowa uświadomi potencjalnego klienta o tym fakcie, sugerując ozdobny papier satynowy przy projektowaniu przyciągających wzrok ulotek, a wysokiej jakości drukarnia Kraków zasugeruje odpowiedni papier przy zlecaniu druku książki. Nawet najbogatsza w treść książka nie zwróci uwagi odbiorcy, stojąc na półkach obok setek pięknych książek na solidnym papierze, kiedy sama będzie jakością zbliżona do gazety, a nie książki. Analogicznie CV zaniesione przyszłemu szefowi na niemalże przezroczystej i pogiętej z racji gramatury kartce, nie zrobi dobrego wrażenia.

Świadomość mocy jaka drzemie w odpowiednim doborze papieru, może nam pomóc nie tylko w przypadku pracy na stanowisku w drukarni, ale również podczas codziennego życia, a w szczególności w pracy. Wrażenie jakie wywrze solidnie wizualny dokument na trwałym papierze, zawsze będzie mieć przewagę nad takim samym, przedstawionym na cienkim i niskiej jakości papierze.

Dodaj komentarz