Panele czy deska trójwarstwowa?

Panele czy deska trójwarstwowa?

Podłoga pełni w mieszkaniu nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim estetyczną. Odpowiednio dopasowana będzie doskonałą ozdobą pomieszczenia, tworząc jego spójny styl i unikatowy klimat. Dziś możliwości w zakresie wykończenia mieszkań są wręcz nieograniczone. Można zastosować wylewki z masy poliuretanowej, posadzkę betonową, płytki, kamień naturalny, deski, a także panele. Na które rozwiązanie warto się zdecydować, jeśli budżet remontowy jest ograniczony? Przyjrzyjmy się bliżej dwóm ostatnim materiałom, czyli desce trójwarstwowej i panelom.

Naturalność

Elementem, jaki odróżnia deskę trójwarstwową od paneli, jest materiał. Deska jest naturalna, ponieważ poszczególne jej warstwy zrobione są z elementów drewnianych. Panele natomiast w przeważającej większości są surowcem syntetycznym. Czy to czynnik dyskwalifikujący? Zdecydowanie nie! Panele są bardzo trwałym rozwiązaniem, jakie z powodzeniem można zastosować zarówno w korytarzu, salonie, jak i pokoju dziecięcym. Warto jednak pamiętać, aby dopasować odpowiednią klasę ścieralności paneli, co będzie gwarancją ich wieloletniego użytkowania i estetyki. Deska natomiast może wymagać okresowych zabiegów pielęgnacyjnych, które znacząco przedłużą jej trwałość. Warto je wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, a wszelkie dodatkowe koszty pomoże wam pokryć szybka pożyczka.

Należy także odnieść się do sposobu montażu paneli i desek. Jest on w obu przypadkach dość prosty. Panele układane są na specjalnych podkładach, których zadaniem jest amortyzowanie podłogi oraz jej usztywnienie. Są to zwykle zielone płyty, które wystarczy równo zamontować na wcześniej przygotowanej wylewce. Na tak zrobiony podkład można już układać podłogę. Nieco więcej wprawy wymaga położenie deski trójwarstwowej, która powinna być odpowiednio przygotowana. Aby uniknąć klasycznych błędów, prace te lepiej powierzyć specjalistom, tym bardziej że obecnie w cenie zakupu podłogi otrzymujecie również usługę montażową.

Estetyka

Zarówno w przypadku paneli, jak i deski trójwarstwowej mamy ogromny wybór kolorów, struktur i faktur materiału. Panele imitują niemal wszystkie gatunki drewna, w różnych odcieniach. Decydując się na konkretną wersję podłogi, warto wcześniej przemyśleć, jak ma wyglądać pomieszczenie. Do stylistyki rustykalnej świetnie pasują panele ciemniejsze, specjalnie postarzane. We wnętrzach urządzonych nowocześnie najlepiej sprawdzą się jasne podłogi, wśród których na szczególną uwagę zasługują te, imitujące drewno egzotyczne.

Na którą podłogę się zdecydować? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ powinniśmy kierować się przede wszystkim oczekiwanym efektem estetycznym, ale także budżetem, jakim dysponujemy. W razie przejściowych kłopotów finansowych, z pomocą przyjdzie szybka pożyczka. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Miłośnicy naturalnych materiałów powinni zdecydować się na deskę, ci z was natomiast, którzy cenią przede wszystkim oryginalność i ogromną różnorodność wzorów i kolorów, z pewnością zainwestują w panele podłogowe.