Niemowlęta i małe dzieci – jak wykonać USG głowy

USG głowy to metoda obrazowania mózgu falami dźwiękowymi o wysokiej energii.

Jest najczęściej stosowany u niemowląt, ponieważ ich ciemiączko czaszki wydziela okno akustyczne. Badanie ultrasonograficzne mózgu niemowlęcia może ujawnić nieprawidłowości, guzy lub inne struktury, których nie zaobserwowano konwencjonalnymi technikami.

USG głowy wykorzystuje fale dźwiękowe o częstotliwości od trzech do ośmiu herców. Istnieją różne rodzaje obrazowania ultrasonograficznego głowy i mózgu. Podstawowe typy to: USG trzpienia czaszki, USG przezosiowe (lub T1) i USG przezmózgowe (lub T2). Każdy typ ma swoje zalety i https://usg-warszawa.pl/usg-barku/. Zrozumienie, który typ będzie najlepszy dla Twojego dziecka, pomoże określić odpowiednią procedurę.

Badanie ultrasonograficzne głowy i mózgu jest najbardziej skuteczne, gdy wykonuje się je co najmniej sześć tygodni po urodzeniu. Dzieje się tak, ponieważ mózg dziecka rozwija się szybciej w tym okresie. Chociaż możliwe jest wykonanie procedury obrazowania podczas porodu, nie jest to zalecane. Mimo, że technologia ultradźwiękowa znacznie się poprawiła, wciąż jeszcze długa droga do rozpoznania i leczenia stanów na poziomie zaawansowanego rezonansu magnetycznego.

Z tego powodu dziecko powinno zostać zeskanowane przed porodem, kiedy jest w szóstym miesiącu ciąży i ponownie po około roku po porodzie. Po urodzeniu dziecka lekarz może powtórzyć badanie, aby potwierdzić wyniki, jeśli takie istnieją.

W technologii ultradźwiękowej energia ultradźwięków jest wytwarzana przez fale dźwiękowe, które wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej energii, które przemieszczają się po ciele człowieka lub zwierzęcia. Fale dźwiękowe składają się z trzech składników: częstotliwości, amplitudy i długości fali. Fale ultradźwiękowe zawierają wszystkie trzy składniki, dlatego ultradźwięki są również określane jako dźwięk ultradźwięków.

Technologia ultradźwiękowa ma pewne ograniczenia. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości mają dużo miejsca na przechodzenie przez ciało pacjenta. Ponieważ ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe, które przemieszczają się przez ciało, nie mogą wytworzyć dźwięku, który jest słyszalny przez człowieka. Dźwięku wytwarzanego przez ultradźwięki o wysokiej częstotliwości nie można zobaczyć gołym okiem.

USG głowy jest najbardziej pomocne w ocenie urazu, choroby lub wady głowy lub mózgu dziecka.

Dzieci z guzami mózgu są często najbardziej wrażliwe na dźwięk ultradźwięków. Ponadto ultradźwięki o wysokiej częstotliwości mogą wykryć różne guzy mózgu, takie jak guzy półkul mózgowych. i ośrodkowy układ nerwowy.

Każdego dnia dokonuje się nowych postępów w technologii ultradźwiękowej, a korzyści płynące z ultrasonografii w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń i chorób są dobrze znane. Kiedy czujesz, że Twoje dziecko potrzebuje tego typu procedury diagnostycznej, umów się na wizytę z lekarzem, aby omówić dostępne i możliwe możliwości.

Podczas wykonywania USG głowy ważne jest, aby pamiętać, że nie służy ono do diagnozowania ani leczenia stanu, ale raczej pomaga w rozpoznaniu i leczeniu przyczyny. USG głowy może również określić, czy są jakieś problemy w mózgu. Jeśli w mózgu są problemy, będziesz wiedział, że masz problem i możesz zacząć leczyć przyczynę problemu.

USG głowy ma inne zastosowanie. Może służyć do lokalizacji wszelkich deformacji ciała dziecka lub płodu. Jest to ważne, ponieważ dzieci rodzą się z deformacjami. i rosną z czasem.

Ponieważ USG głowy jest w stanie określić strukturę czaszki, może być również wykorzystane do określenia lokalizacji problemów w ciele. Dziecko może mieć powiększony guz lub mieć ubytek w głowie. W takim przypadku skan pokaże, gdzie znajduje się guz lub jama. Może to pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji co do sposobu usunięcia guza lub jamy.

Inne zastosowania USG głowy to wykrywanie problemów z sercem i określanie lokalizacji serca. Choroby i nieprawidłowości serca są również wykrywane przy użyciu tej samej technologii. Ponieważ serce jest tak złożone, USG głowy może wskazać przyczynę problemu i usunąć przyczynę. Tego typu skany stają się coraz częstsze w praktyce lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *