Najlepsze filmy o zombie

 

Pandemia koronawirusa sprawiała, że wielu z nas zaczęło grać w różne gry, np. ruletka kasyno czy też oglądać więcej filmów oraz seriali. Z pewnością z wszelkimi wirusami kojarzą się nam złowieszcze wizje świata opanowanego przez zombie. Do tej pory powstało już wiele produkcji, które dotyczą tej tematyki. Postanowiliśmy sprawdzić najciekawsze filmy o zombie, które można znaleźć w serwisach streamingowych lub VOD.

28 dni później

Zaczynamy od jednego z najbardziej znanych filmów z tej kategorii. Wyreżyserowany przez Danny’ego Boyle’a swoją premierę miał w 2002 roku. Przenosi nas do Wielkiej Brytanii opanowanej przez zombie. Głównym bohaterem jest Jim, który dopiero co obudził się ze śpiączki. Zaczyna on maszerować opustoszałymi ulicami Londynu, gdzie natrafia tylko na zwłoki. W pewnym momencie natyka się jednak na zombie.

W przeciwieństwie do wielu klasycznych filmów, zombie w 28 dni później są niezwykle szybkie i groźne, a po ugryzieniu nie mija nawet kilkanaście sekund od zamiany w potwora. Film posiada bardzo dobrą obsadę aktorską: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Brendan Gleeson. Kilka lat później pojawił się jego sequel 28 tygodni później.

Night of the Living Dead

Noc żywych trupów z 1968 roku to de facto pierwsza produkcja tego typu, która zapoczątkowała cały nurt zombie. Był to jednocześnie debiut George’a Romero. To tu po raz pierwszy pokazano zombie, którzy jako powstali z martwych żywią się ludzkim mięsem. Za ich powstanie odpowiada rakieta, która eksploduje w kosmosie, a powstała z niej radiacja dociera na Ziemię. Przywraca ona do żywych nieboszczyków. Tak zaczyna się atak zombie. Naszymi bohaterami jest grupa osób zamknięta w domu, która próbuje uratować się przed potworami. Reżyserowi oprócz sporej dawki grozy udało się tu również przemycić nieco krytyki Zimnej Wojny jak i kultury amerykańskiej.

Dawn of the Dead

Świt żywych trupów z 2004 roku to remake kultowego dzieła Romero. Za jego reżyserię odpowiada Zack Snyder. W przeciwieństwie do oryginału zetkniemy się tu ze sporą dawką akcji, krwi. Dom został tu zastąpiony przez centrum handlowe, zaś zombie stali się bardziej podobni do tych z 28 dni później. Film oprócz samej tematyki zombie wprowadza na ekran sporo czarnego humoru. Choć nie jest to najlepiej oceniane dzieło w naszym zestawieniu, to jednak jest w stanie dostarczyć sporo rozrywki.

Train to Busan

Zombie Express z 2016 roku to najnowsze dzieło w naszym zestawieniu. Południowokoreański film okazał się sporym sukcesem na świecie. Yeon Sang-ho przeniósł tym razem akcję do pociągu, w którym w dobie apokalipsy pojawiają się zarażeni. Tu również mamy do czynienia z szybkimi i niebezpiecznymi potworami, które powstają zaledwie kilka sekund po ugryzieniu. Umiejscowienie akcji w pociągu sprawia, że można poczuć nieco klaustrofobiczny klimat, jak i bliższe zagrożenie. Przy okazji twórcy udało się tu wprowadzić nieco wątków społecznych i politycznych Korei Południowej.

REC

Tym razem dzieło z 2007 roku prosto z Hiszpanii. Jest to horror kręcony metodą found footage niczym Blair Witch Project. Poznajemy tu ekipę telewizyjną, która towarzyszy grupie lokalnych strażaków. Zostają oni wezwani do jednej z kamienic w mieście. Niestety okazuje się, że typowa interwencja zamienia się w walkę o życie. W bloku znajdują się bowiem dziwni ludzie, którzy zaczynają atakować ekipę ratunkową. Choć film trwa jedynie 80 minut, to przez większą część trzyma nas w napięciu, zaś dokumentalny charakter sprawia, że jeszcze bardziej możemy poczuć się w centrum wydarzeń.

Zombieland

Zombieland z 2009 roku to nietypowa propozycja na naszej liście. Mamy tu bowiem do czynienia z pastiszem, który jednak zrealizowany został z rozmachem i w gwiazdorskiej obsadzie. Spotykamy się tu z globalną epidemią, która powoduje, że świat zamienił się w wielki Zombieland. Columbus to młody chłopak, który trzyma się określonych reguł pozwalających mu przetrwać. Pewnego dnia na drodze spotyka Tallahassee, starszego i nieco szurniętego mężczyznę. Razem wyruszają w podróż, podczas której dołączają do nich dwie siostry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *