Malowanie mieszkania – ile farby kupić?

Malowanie ścian i sufitu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka prób i sprawne ruchy, by szybko opanować umiejętność i pomalować pomieszczenie. Jednak nie każdy sprawdza się podczas domowego remontu i woli pozostawić malowanie fachowcom. Jeśli jednak sami chcemy pomalować pomieszczenie, należy nie tylko dobrać odpowiednią farbę i jej kolorystykę, ale również jej ilość. Jak zatem przeliczyć ilość farby na metraż ścian?

 

Jak obliczyć ilość farby?

Podstawowa zasada to wielkość pomieszczenia. Należy zatem zmierzyć szerokość wszystkich ścian i pomnożyć wynik przez wysokość. W efekcie otrzymujemy całkowitą powierzchnię ścian. Jeśli zależy nam na dokładniejszym wyniku i przeliczeniu ilości farby na metraż, można od uzyskanego wyniku odjąć powierzchnię drzwi i okien. Zazwyczaj stanowi 10% całości pomieszczenia. Oddzielnie oblicza się sufit, gdyż zwykle malowany jest innym kolorem. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy chcemy zastosować różna kolorystykę na różnych fragmentach. Wtedy analogicznie należy obliczyć każdy z fragmentów osobno i wyliczyć niezbędną ilość farby. Jednak tutaj pojawia się kolejne pytanie – wydajność farby.

 

Lateksowa, akrylowa…

Wydajność farby określa się w m2. Każda farba na opakowaniu zawiera stosowne informacje. Zawiera również wskazówki, jakie warunki należy spełnić, by określona w karcie produktu wydajność nie zmieniła się. Jednak wydajność farby zależy również od parametrów produktu, głównie od jego gęstości. Zazwyczaj na sklepowych półkach dostępne są farby droższe i tańsze. Skąd ta różnica? Właśnie z wydajności. Te o niższej wydajności mają niższą cenę, te o wyższej są droższe, ale i doskonale kryją. Dużo jednak zależy również od marki. Często bowiem okazuje się, że farba tańsza i gorszej jakości nie pokryła idealnie powierzchni i konieczny jest zakup dodatkowego pojemnika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Uwzględnij poprawki

Obliczając ilość niezbędnej farby, zawsze należy mieć na uwadze pewien margines błędu i ewentualne poprawki. Zawsze przyda się niewielki zapas, by uniknąć przykrej niespodzianki. W przypadku remontu całego domu należy zaopatrzyć się w odpowiednie zapasy, by uniknąć przestoju w pracy. Malowanie płaszczyzny w pewnych odstępach czasowych może mieć bowiem wpływ na powstanie nieestetycznych zacieków.

 

Samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Malowanie nie jest czynnością nadzwyczaj trudną, jednak nie wszyscy lubią domowe remonty. Jeśli jednak decydujemy się na pomoc profesjonalnej ekipy, warto zorientować się co do jakości świadczonych usług. Najlepszym sposobem jest wybór ekipy z polecenia, co uchroni nas przed niedoświadczonymi fachowcami. W internecie można bowiem znaleźć całe mnóstwo ofert firm, które świadczą usługi za podejrzanie niskie ceny.

Malowanie z dużym doświadczeniem, a o jej profesjonalizmie świadczy ogromna ilość zadowolonych klientów. Zrealizowane projekty są najlepszym dowodem na pełen profesjonalizm ekipy. Fachowcy nie tylko doskonale wykonują powierzone zadanie, ale również służą pomocą w doborze materiałów i możliwych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.