Konstrukcje stalowe – ważne zalety

Konstrukcje stalowe – zastosowanie

Konstrukcje stalowe mają bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w architektonice, drogownictwie czy na kolei. Swoją popularność zawdzięczają one wysokiej jakości stali jako surowca budowlanego. Projektanci bardzo chętnie sięgają po rozwiązania oparte na tego rodzaju kompozycjach. I mają oczywiście ku temu wiele powodów. Poza licznymi zaletami, na jakich skoncentrujemy się w dalszej części artykułu, wykonane przedsięwzięcia są w zasadzie natychmiast gotowe do użytkowania. Na pierwszy rzut oka mamy z nimi codziennie bezpośredni kontakt na przykład w postaci mebli, osłon, balustrad, ogrodzeń czy schodów.  Jeżeli natomiast spojrzymy w głąb przemysłu budowlanego znajdziemy zdecydowanie bardziej skomplikowane projekty. Przecież większość hal produkcyjnych, marketów, silosów i również budynków oparta jest właśnie na konstrukcjach stalowych. Te nieczynne struktury łatwo można poddać procesowi recyklingu, zyskując finanse ze złomowania i jednocześnie zagospodarowując wszystkie odpady. Sprawdźmy zatem jakie inne zalety posiadają te szeroko stosowane konstrukcje użytkowe.

Konstrukcje stalowe – niezwykła wytrzymałość i sprężystość

Wytrzymałość to wiodąca pozytywna cecha konstrukcji stalowych i zdecydowanie przewyższa ona inne materiały budowlane. Stąd też odnoszą one sukces w budowach o dużej masie i rozpiętości. Mówimy tutaj o wysokiej odporności przede wszystkim na działanie czynników zewnętrznych, takich jak różnice temperatur czy opady atmosferyczne. Ponadto dobór odpowiednich gatunków, ze względu na wybrany skład chemiczny, oraz stosowanie nowoczesnych technologii konserwacji stali czyni ją w pełni użytkową przez dziesiątki kolejnych lat. Wiele korzyści pod względem wytrzymałości zarówno mechanicznej jak i chemicznej możemy dodatkowo uzyskać stosując też malowanie proszkowe. Ten rodzaj lakiernictwa (na sucho) jest obecnie bardzo popularną metodą powlekania przeróżnych elementów metalowych. Kolejną istotną zaletą stali jest sprężystość materiału przy ściskaniu i rozciąganiu. Wiadomym jest, że konstrukcje, jak i budynki stale pracują, dlatego też surowce kruche nie są w stanie wytrzymać tego rodzaju naprężeń. Tak więc wysoki moduł sprężystości stali to jej niezwykły atut w budownictwie.

Konstrukcje stalowe to znacznie krótszy czas realizacji

Sięgając po metody budowlane oparte na konstrukcjach stalowych z pewnością też liczymy na krótszy czas realizacji projektu. I jest to rzeczywiście słuszność, ponieważ na plac budowy możemy przetransportować gotowe już profile. W dodatku jeżeli elementy łączymy za pomocą śrub zapewniamy sobie możliwość w przyszłości łatwego dokonywania zmian konstrukcji, na przykład decydując się na jej rozbudowę. Działania takie mają również przełożenie na niższe koszty, co stanowi bardzo ważny argument dla każdego inwestora. Chcąc natomiast zmniejszyć rozpiętość konstrukcji nie musimy obawiać się, co zrobić z niepotrzebnymi elementami. Stal posiada niezwykłą zaletę, jaką jest zamknięty cykl recyklingu. Ponadto przetwarzana wielokrotnie zupełnie nie traci swoich parametrów wytrzymałościowych, a wręcz przeciwnie – może je nawet poprawić. Kolejnym plusem jest łatwość naprawy konstrukcji w przypadku uszkodzenia powstałego np. w pożarze obiektu.

Bezpieczeństwo konstrukcji stalowych

Elementy konstrukcyjne w procesie wytwarzania przechodzą szereg różnych badań i kontroli zgodnie z odpowiednimi normami. Przed wbudowaniem każdorazowo muszą one uzyskać akceptację inżyniera. Kontroli podlegają między innymi: stal, elementy stalowe, połączenia elementów, wymiary konstrukcji, jakość powłok antykorozyjnych czy zgodność wykonania konstrukcji stalowej z dokumentacją projektową. Wszystkie kontrolowane wyroby, tj. rury, blachy, płaskowniki, kształtowniki itp. powinny również posiadać odpowiednie atesty hutnicze. Wszelkiego rodzaju próby oraz badania jakościowe i wytrzymałościowe przekładają się na bezpieczeństwo całej konstrukcji i oczywiście jej użytkownik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.