
Nie ma co ukrywać, inwestycja w nowy dom to wciąż duży wydatek. Nic dziwnego, że poszukujesz obszarów, na których mógłbyś zaoszczędzić. Czy na budowie jest to możliwe? Które pozycje kosztów najlepiej ciąć? Jakie wydatki są koniecznością, a z których można zrezygnować?
Kto z nas nie marzy o nowym, pięknym domu? Choć rosnące ceny materiałów i trudności w pozyskaniu profesjonalnych wykonawców mogą skutecznie zniechęcać, to decydując się na taką inwestycję warto dobrze liczyć… Określenie kosztów budowy nowego domu jest bardzo trudnym procesem. Liczba zmiennych, specyficzne uwarunkowania na rynku, sprawiają, że założenia bardzo często odbiegają od rzeczywistości. Są jednak obszary, w których można zaoszczędzić. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom oszczędzania w procesie budowania.
Pierwotne założenia
To, ile zapłacisz za budowę domu, w dużej mierze zależy od wybieranego projektu. Koszty inwestycji o podobnej wielkości użytkowej mogą różnić się nawet kilkakrotnie. Nie od dziś wiadomo, że prosta bryła budynku bez ozdobników, niewielka powierzchnia przegród, mała powierzchnia dachu oraz jego klasyczny kształt, rezygnacja z niestandardowych elementów konstrukcji, generują dużo mniejsze koszty, niż niestandardowe rozwiązania. Wybór odpowiedniego projektu jest wstępem ukierunkowującym cały proces budowy domu – warto poświęcić należytą uwagę temu procesowi. W wyborze naszych przyszłych „czterech kątów” pomogą nam profesjonalni architekci, których na Dolnym Śląsku nie brakuje.
Największe koszty
Największy udział kosztów budowy nowego domu stanowi robocizna i wybrane materiały budowlane. Ze względu na skrajnie niekorzystne warunki rynkowe (rosnący popyt na nowe inwestycje, emigracja zarobkowa) dziś bardzo trudno jest o dostępnych profesjonalnych wykonawców. Wysokie stawki ekip budowlanych, odległe terminy wykonania to największy problem na dzisiejszych budowach. Czy jest to miejsce na oszczędności? Drugą wysoką pozycją w kosztorysie nowej inwestycji stanowią materiały budowlane. Wysokie standardy wykonania, certyfikacja parametrów, oraz walory użytkowe kosztują. Czy warto korzystać z tanich elementów? Takie działanie może okazać się bardzo krótkowzroczne. Choć obniża koszty samej budowy, to jednak tworzy obszar ryzyka w dalszej eksploatacji obiektu. Ryzyko występowania licznych usterek i koszty związane z ich usuwaniem mogą okazać się znacznie wyższe, niż zakup nawet najdroższych materiałów na etapie budowy nowego domu.
Gdzie szukać oszczędności
W poszukiwaniu oszczędności dobrym pomysłem staje się odpowiednie przygotowanie do zaplanowanej inwestycji. Szczegółowy harmonogram prac pomaga przy szukaniu rynkowych okazji. Liczne promocje oraz sezonowe obniżki cen dają szansę na okazyjny zakup materiałów o tych samych parametrach. Porównywanie oferty poszczególnych punktów sprzedaży daje okazję do uzyskania wymiernych oszczędności. Dostęp do renomowanych dostawców jest także gwarantem uniknięcia kłopotów i kosztownych przestojów w procesie realizacji budowy.
Przykładem może być wybór lokalnej betoniarni. W całej Polsce jest 592 producentów, którzy dysponują 1075 wytwórniami. Betoniarnia Wrocław? Tam również znajdziesz dobrej jakości beton. Liczby jednoznacznie pokazują, że wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę jedną, jedyną ofertę? Warto pamiętać, że ze względu na skalę prowadzonego biznesu, oferta dużych producentów będzie atrakcyjniejsza niż małych, lokalnych wytwórców betonu. Często są oni integralną częścią międzynarodowych korporacji i liczących się stowarzyszeń branżowych, co owocuje dostępem do unikatowych pomysłów, wysoko specjalistycznych laboratoriów, najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i szerokiej sieci sprzedaży. Przykładem może być działająca już ćwierć wieku na polskim rynku firma Górażdże (należąca do grupy Heidelberg Cement) posiadająca 60 zakładów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Wszystkie z nich wyposażone są w nowoczesne, innowacyjne urządzenia, które zapewniają wytwarzanie wysokiej jakości mieszanek betonowych i gwarantują utrzymanie powtarzalności wymaganych parametrów. Wysokie standardy produkcji wspierane są dodatkowo przez system zarządzania jakością (ISO 9001) oraz nadzorem technologicznym przez uprawnioną jednostkę naukową. Czas już zatem sprawdzić ofertę sześciu wrocławskich betoniarni Górażdże!