Cebula na balkonie

Cebula na balkonie

Coraz popularniejsze staje się sadzenie cebul, kłączy a także bulw w skrzynkach. Moda prawdopodobnie podąża w stosownym kierunku, albowiem kwiaty cebulowe doskonale nadają się do tego by dekorować nasze tarasy oraz balkony. Przedwczesną wiosenką nie możemy jeszcze wystawić korytek balkonowych z pelargoniami, begoniami bądź surfiniami ponieważ są to kwiaty typowo letnie, a przez co nie wytrzymałe na wiosenne przymrozki.

Zatem w tym czasie kwiaty cebulowe idealnie spełnią swoją funkcję. Do sadzenia w skrzynkach, wśród roślin kwitnących wiosną nadają się przede wszystkim narcyzy, tulipany, hiacynty oraz szafirki, a spośród kwitnących latem – dalie, które rozkwitają długo a także obficie, begonie bulwiaste oraz kanny. Można także wykorzystać lilie oraz mieczyki, jednakże te z kolei wymagają położenia bardziej zacisznego i czasem podpórek. Jeśli zdecydujemy się na lilie to najodpowiedniej kupić gatunki jak najniższe, te które przeznaczone są właśnie do uprawy w pojemnikach, np. Bright Pixie, Crismon Pixie, Ivory Pixie, Orange Pixie i Pink Pixie.

W skrzynkach balkonowych, wazonach a także donicach możemy tworzyć wręcz artystyczne kompozycje. Begonie bulwiaste np. idealnie pasują z pelargoniami czy też lobelią. Inne rośliny cebulowe dobrze będą się prezentowały z Funkiami, które mają spore dekoracyjne liście oraz będą tworzyły ciekawe tło dla wielokolorowych kwiatów cebulowych.

W jaki sposób to przygotować?

Nie zapominajmy jednakże, iż każde donice muszą posiadać dziurki pozwalające na odpływ zbyt dużej ilości wody. Można i na dnie pojemnika wysypać 3-centymetrową warstwę drenażową składającą się ze żwiru, drobnych kamyczków czy też keramzytu. W następnej kolejności wysypujemy warstwę wierzchnią gleby, układamy cebulki kwiatowe czy też bulwy i przysypujemy je kilkucentymetrową warstwą gleby. Jeżeli kwiaty mają nam rozkwitnąć wczesną wiosenką to musimy je posadzić jeszcze jesienią. Jeżeli jednak wybierzemy Dalie to należy je wsadzić ok. kwietnia, natomiast wynik będziemy mogli obserwować latem. Korytka balkonowe, doniczki a także wazony posiadają jedną elementarną zaletę, podczas gdy kwiaty wiosenne przekwitną i staną się mniej dekoracyjne, to wolno przestawić je w inne, mało eksponowane miejsce.

Dodaj komentarz